Na této stránce si můžete prohlédnout naskenované kartotéky VHA. V současnosti jsou dostupné Letecké karty československých příslušníků RAF z období druhé světové války, dokumentace příslušníků Vládního vojska, pracovní knížky (Wehrpassy) příslušníků SS a také kartotéka padlých příslušníků rakousko-uherské armády v 1. světové válce.


DOKUMENTACE PŘÍSLUŠNÍKŮ SS – STRÁŽNÝCH V KONCENTRAČNÍCH TÁBORECH

Vojenský ústřední archiv – Vojenský historický archiv zpřístupňuje na svých internetových stránkách nejširší veřejnosti kopie archiválií ze sbírky Wehrpassů (branný průkaz nebo průkaz brance) příslušníků německé armády z období 2. sv. války. Jedná se o digitální kopie vybraných stránek těchto dokladů. Zajímavostí této sbírky je hlavně to, že přes 90% vlastníků těchto průkazů byli příslušníci SS, strážní v koncentračních táborech. Wehrpass byl vedle Soldbuchu (vojenská knížka) druhým vojenským dokladem v německé armádě. Obdrželi ho všichni muži podléhající branné povinnosti. Po nástupu k plnění branné povinnosti museli mít tento průkaz všichni u sebe a prokazovat se jim. Vedle osobních údajů je zde uvedena vojenská způsobilost a také průběh vojenské služby (zařazení k jednotlivým armádním složkám). V případě ukončení vojenské služby nebo úmrtí se Wehrpass vracel k poslední jednotce, u které byla daná osoba zařazena.

Předkládané kopie pocházejí z cca 1160 průkazů. Jejich držitelé byli řišští (včetně jejich držitelů ze Sudet) Němci, ale i tzv. neříšští Němci (Volksdeutsche). Sbírka je uložena v rámci souboru tzv. trofejních fondů z 2. světové války německé provenience. V 90. letech 20. století byl tento materiál, spolu s jiným materiálem uvedeného souboru, předmětem velikého zájmu orgánů na stíhání válečných zločinců z 2. světové války v USA a Velké Británii. Až o dost později se o tento soubor zajímala i příslušná německá prokuratura.

Vojenský ústřední archiv-Vojenský historický archiv přednostně zveřejňuje databáze a soubory digitálních kopií vytvořené z vlastních archiválií. Tyto musí mít zároveň vztah k vojenské službě hlavně Čechů  a Slováků v 1. a 2. světové válce (viz internetové stránky Vojenského ústředního archivu). Vzhledem k tomu, že jsme začátkem léta 2017 zaznamenali v tisku několik informací vztahujících se k příslušníkům SS, strážným v koncentračních táborech, rozhodli jsme se výjimečně přispět k mapování této problematiky vlastním produktem. Očekáváme velký zájem o tento soubor hlavně v zahraničí.


Vyhledat konkrétní osobu lze podle jména a příjmení. Pokud nehledáte konkrétní osobu, zadejte první písmeno a zobrazí se všechny dostupné výsledky.